31 januari 2026
Geïntrigeerd door nieuwsitems in diverse media… Nieuwsgierig gemaakt door Google-Maps en Streetview… En dat in een middag waar ik wat uurtjes vrij kon besteden… Had zin in beweging. Dat zette mij toe een bijzondere veldtocht naar de Middeleeuwen te gaan afleggen. Om het in onze huidige tijd duidelijker te benoemen; wandelen!
Na een anderhalf uur terug in de tijd wandelen kom ik bij mijn verre doel. Bijna moet ik zeggen. Een zware ijzeren poort houdt mij tegen om verder te gaan. Weerszijden van deze poort zijn muren als balustrade opgetrokken en dit op een brug. Net als in de Middeleeuwen duidt het wat ik zie in een stevige vesting. Door de spijlen van de poort zie ik verderop een groot gebouw. Kasteel Almere wordt het genoemd. De poort waar ik nu voor sta …of buiten de poort, gezien door de ogen van een vrouwspersoon die ik zojuist ontmoette. “Nee…!! Niet zichtbaar! Fijne dag meneer……” zei ze met een niet al te vriendelijke stem tegen mij. Ze kwam daarvoor aan gegaloppeerd op een moderne paard waarbij je niet met de voeten hoeft af te zetten. In de moderne tijd wordt het een elektrische step genoemd. Afijn… Die beste vrouw liet een bezoeker tot haar vesting toe en deed hierna snel haar poort op slot om hierna weg te galopperen. Blijkbaar heeft zij het niet met pottenkijkers.
Kijk ik verder bij de poort dan zie ik borden aan de spijlen hangen met daarop tekeningen wat bij mij niet bekend is. In de waakhond kan ik het mij nog voorstellen, maar in een ‘drones’ en ‘no fly zone’...? Is dat iets buitenaards? Postduiven ken ik wel. Het volgende bord doet mijn wenkbrauwen fronsen. Bij wie mag ik mij aanmelden? In het verdedigen van een fort, kasteel of een vesting ben ik een leger ridders gewend. Deze zijn bewapend met grote zwaarden en lange speren. Je wordt zo een kopje kleiner gemaakt. Kasteel Almere heeft net als vele andere kastelen een lange oprijlaan. Deze heb ik mogen bewandelen. Onderweg in mijn veldtocht hier naar toe kwam ik onverwacht op deze laan terecht. Zou de kasteelheer en zijn jonkvrouw ...wie zijn dat hier in dit kasteel? Goed... Zouden zij het gezien hebben dan was naar mij toe een leger ridders afgestuurd. Onbelangrijk bezoek zoals personeel dient via de zijlanen of wegen naar het kasteel te komen. Daarbij wel oplettend dat zij niet worden beroofd door struikrovers of ander gespuis.
Hoe is het leven in een niet volwaardig kasteel? Ja, jullie lezen het goed. Het kasteel staat nog in zijn fundamenten en moet nog worden afgebouwd. In de nazomer van het verre jaar 2000 is men begonnen om op deze plek, hier op de voormalige zeebodem van de Zuiderzee, een ruïne te bouwen. Nota bene als een trouwlocatie, om in het huwelijk te treden. En ja, ik zeg ruïne want de bouw is na twee jaar bouwen stil komen liggen. Iets in de trant dat de florijnen op waren en zodoende dat de bouwvakkers niet uitbetaald konden worden. Het zal in dit niet volledige kasteel een zwaar leven zijn. Tochtig, vochtig en koud. Zijn er wel fatsoenlijke vertrekken in het kasteel? En deze met vuurhaarden? Het kasteel kreeg dezelfde naam als dat van jullie stad Almere. Afgeleid van de Germaanse naam Aelmere, wat betekend een groot meer. ...en dat was het hier ooit. Wat wel te zien is dat binnen de muren van het kasteelterrein kleine vierkante woonhuisjes staan. Zijn deze voor het personeel en de ridders? Dan hebben zij het goed voor elkaar. Er stijgt rook omhoog. Blijkbaar wordt er eten bereidt en is het open haardvuur aangestoken. Misschien staat voor vanavond schaapsvlees op het menu. Er lopen schapen bij het kasteel. Zou de vrouw die ik zostraks zag bij de poort hier ook in deze huisjes verblijven?
Het kasteel staat op de bodem van de voormalige Zuiderzee. De zee is verdwenen, het is land geworden. Toch is het kasteel te bereiken met schepen, koggen en zompen. Het staat aan een water. Deze stroomt tussen twee zeeën ...of zijn het meren? Er is een vaarverbinding en deze is geschikt voor scheepvaart. De Blauwe As stroomt langs het kasteel. Ik sta nu de toekomstige voorzieningen te bekijken voor een aan te leggen haven. Want er is een sluis gerealiseerd. Deze ruim aangelegd en vanuit het kasteel goed te overzien. Dat is goed voor de te innen havengelden. De kasteelheer en zijn jonkvrouw hebben gelden nodig om het kasteel te onderhouden. Al ben ik bang dat het een zinloze investering is. Gezien de bouwkundige staat, waarin het kasteel in zijn landschap staat waait het geld zo weg door de open gaten in de muren.
Na de vaarkaart... In mijn Middeleeuwen tijd waar ik nu ben kennen wij landkaarten op een rol. Willen wij in de Middeleeuwen de weg weten dan moeten wij een landkaart open rollen. Nu zie ik een landkaart op een bord en deze door twee palen ondersteund. Maar goed... Na deze kaart bestudeerd te hebben gaat mijn veldtocht verder en ik kom op een punt in het terrein terecht waarbij Kasteel Almere goed aanschouwd kan worden. Zou het een volwaardige kasteel zijn dan heeft het een aanzien. Maar de werkelijkheid is anders. Toch... Zoals het kasteel nu erbij staat dat zou zo moeten blijven. Een moderne ruïne en deze bedacht door moderne planmakers. Een vooraf bedachte mislukking. In jullie tijdperk wordt zoiets een folly genoemd.
Mijn veldtocht passeert een grote brug. Tenminste daar lijkt het op. Verrassend is dat er geen ophaalvoorziening aanwezig is. Wat te doen wanneer vijandige ridders aangestormd komen? Ik zie wel veel ingeblikte en met vier wielen aangedreven paarden over de brug heen en weer galoppeerden. Ze gaan snel en het geeft veel, heel veel suizend geluid. Dat wil je als kasteelheer en jonkvrouw in het kasteel toch niet meekrijgen? Daarin hoop ik hierin dat zij van deze luid galopperende paarden genoeg tol kunnen innen. Dat maakt voor de kasteelheer en zijn jonkvrouw een mooie financiële bijkomstigheid.
Na een laatste kijk op het kasteel te hebben gericht gaat mijn veldtocht verder. Het gaat naar mijn eigen en huidige tijd. Ik kijk hierbij met mijn rug gericht naar het kasteel en met mijn ogen over een water vlakbij het kasteel. Het heeft de naam Weerwater. Met aan de overzijde van het water hoge flats en vele woningen van de stad Almere. Waar in mijn en onze huidige tijd veel gebeurd. Zojuist heb ik een bijzonder middeleeuws avontuur beleefd. Prachtig om dit te mogen meemaken. In een bijzonder kasteel. Een menselijk falen, maar waarbij je vele fantasieën kunt bedenken met het kasteel als middelpunt. Mijn fantasie nu …is wat mijn eigen jonkvrouw vanavond voor ons als avondeten op tafel gaat voorstellen. Ik wandel naar huis en laat het kasteel achter mij.
Het kasteel van Aelmere; is het een luchtkasteel of is het gebakken lucht?
Klik hier voor alle foto’s van Kasteel Almere.
Kijk hier naar nieuwsfilmpjes op YouTube en deze uit november 2022 en december 2025
Arend-Jan - Mijn Kijk op Dingen